Wybierz temat:

Jak dobrać oświetlenie do mieszkania? Sprawdź kilka wskazówek

22.05.2020 15:13

Oświetlenie w Twoim domu powinno być nie tylko praktyczne, ale też estetyczne. Dobierz je do wystroju wnętrza, by z meblami, kolorem ścian czy płytkami stanowiło harmonijną jedność. Reflektory, spoty, lampy natynkowe, a może ozdobne wiszące żarówki? Które oświetlenie sprawdzi się w salonie, jadalni i kuchni, łazience, sypialni czy przedpokoju? Sprawdź to w naszym artykule!



Salon- jak dobrać do niego odpowiednie oświetlenie?

Właściwie dobrane lampy pozwalają lepiej wypocząć, kreują nastrój i niepowtarzalny klimat wnętrza. Warto starannie przemyśleć oświetlenie do salonu, aby niezależnie od sytuacji zapewniał komfortową atmosferę, abyś zarówno ty jak i inni domownicy mogli jak najlepiej wypocząć w tym wnętrzu i się zrelaksować oraz zyskać siły do dalszego działania. Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do tego pomieszczenia?  Pamiętaj jednak, że nie liczy się tutaj tylko design, ale również funkcjonalność danych rozwiązań.



Lampa sufitowa to nie wszystko!

Salon to pokój pełniący wiele funkcji, często połączony z jadalnią i kuchnią, który służy do wypoczynku, przyjmowania gości bądź spożywania posiłków. Oświetlenie salonu powinno być w zawiązku z tym tak dobrane, by pomóc w realizacji tych potrzeb. Jedna lampa sufitowa to zazwyczaj zbyt mało. Najlepiej zastosować kilka punktów świetlnych i kilka zróżnicowanych rodzajów oświetlenia. Dzięki temu łatwo podzielimy pomieszczenie na strefy i zapewnimy maksymalny komfort użytkownikom. Tak więc nasuwa się nam tutaj pytanie, ile źródeł światła najlepiej zainstalować? Podstawowe oświetlenie to źródło światła, które równomiernie oświetla całe wnętrze. Mamy do wyboru żyrandole, plafoniery, lampy wiszące, małe reflektory na linkach bądź szynach, a także niezwykle popularne halogeny, które można wbudować np. w podwieszany sufit. W salonie o dużej powierzchni konieczne jest zamontowanie kilku źródeł światła, które powinny pasować do siebie pod względem estetyki, ale także temperatury barwowej. Natomiast w wysokim pomieszczeniu musi znaleźć się co najmniej jedno ale bardzo silne źródło światła.



Ciekawostka! Ciekawy efekt daje skierowanie lampy na sufit – wówczas wnętrze oświetla światło odbite.

Jakie mamy barwy światła?

Wyróżniamy trzy barwy światła:

  • światło ciepłe to barwa światła o temperaturze barwnej poniżej 3500K,
  • światło neutralne osiąga wartość z przedziału: powyżej 4000K, ale nie więcej niż 4500K,
  • światło chłodne osiąga wartości  powyżej 5500K.

Światło naturalne bądź chłodne powinno znależć się w pomieszczeniach w których pracujemy czy np się spieszymy, ponieważ ono pobudza produktywność. Natomiast barwa ciapła jest szczególnie polecana do pomieszczeń nastawionych na relaks, w których odpoczywamy po ciężkim dniu.


Oświetlenie dekoracyjne w salonie

Piękny salon to Twoja wizytówka, dlatego dobierz do wnętrza także piękne oświetlenie. W pokoju, gdzie oglądasz telewizję, masz wygodną kanapę i stoliczek kawowy – nie może zabraknąć dużej stojącej lampy, która oświetla część mieszkania, resztę pozostawiając w delikatnym cieniu. Jej ciepłe światło będzie świetną alternatywą do górnych lamp czy żyrandoli, które powinny zawisnąć w centralnym punkcie pomieszczenia. Lampę możesz dowolnie ustawiać, by móc przy niej oglądać telewizję, czytać książki czy relaksować się po ciężkim dniu w pracy. W małych pomieszczeniach tradycyjny żyrandol możesz wymienić na reflektor halogenowy albo nowoczesny spot. Źródło światła powinno zapewniać dobre warunki do czytania. Lampka stojąca dająca możliwość skierowania światła w wybrane miejsce przyda się także wtedy, gdy zamiast książki bądź gazety, zdecydujemy się na film. Oświetlenia w salonie- co możemy zastosować? W tym przypadku można również pomyśleć o dodatkowym, subtelnym oświetleniem, jak na przykład niewielkie reflektorki podświetlające obrazy czy gablotkę z rodzinnymi pamiątkami.



Szerokie możliwości stwarzają nowoczesne listwy led, które można zamocować do ściany, sufitu lub ukryć w podłodze. Pamiętajmy, by zachować umiar w aranżacji oświetlenia. Zbyt wiele zróżnicowanych źródeł światła spowoduje, że wnętrze będzie nieprzytulne i przytłaczające. Rozmieszczenie punktów świetlnych najlepiej zaplanować jeszcze na etapie budowy – wymaga bowiem odpowiedniego poprowadzenia instalacji elektrycznej i przygotowania gniazdek w wybranych miejscach. Równolegle najlepiej planować także rozmieszczenie takich elementów, jak kanapa, stół jadalny czy wyspa kuchenna – jeśli przewidujemy dla nich dodatkowe oświetlenie. Aby podświetlić ulubione miejsce w domu – postaw na sprawdzone kinkiety lub oświetleniowe oprawy natynkowe, np. downlight bądź wbudowane oczka LED. Sprawdzą się one we wnękach, półkach lub jako lekki strumień światła, gdy nie chcesz np. w nocy zapalać górnych świateł. Ostatnio bardzo modne są zwykłe kable z ozdobnymi żarówkami LED o ciepłym, lekko żółtym świetle. Żarówki są oplecione wokół drewnianej ramy i wyglądają bardzo nowocześnie. Takie oświetlenie na pewno będzie dobrze wyglądać w pomieszczeniu, gdzie króluje nieco surowy styl skandynawski.



Oświetlenie salon- inspiracje

Do wnętrza Twojego salonu wybierz światło naturalne! Stosując źródła światła o różnym natężeniu i kierunkach, z łatwością stworzymy w poszczególnych strefach salonu wyjątkową aurę. Jednak najczęściej kluczową rolę odgrywają lampy sufitowe. Taka lampa powinna się znaleźć przede wszystkim nad częścią wypoczynkową, co zapewni przyjemną atmosferę, zarówno dla rodziny, jak i odwiedzających dom gości. Światło górne przydaje się także podczas rodzinnych spotkań wypoczynkowych – np. grania w gry planszowe czy zabaw z dziećmi. Jeśli chcemy nadać pomieszczeniu bardziej przytulnego charakteru, bez problemu stworzymy dodatkową strefę relaksacyjną, instalując lampę stojącą – np. w kącie obok fotela i regału z książkami. Oświetlenie w salonie pełni bardzo istotną rolę w kwestii nie tylko wypoczynku w tym pomieszczeniu, ale również wykonywania w nim innych równie istotnych czynności domowych.



Oświetlenie do sypialni

Oświetlenie sypialni dopasuj do swoich preferencji. Jeśli lubisz czytać w łóżku, pomyśl o kinkiecie lub lampie mocowanej do poręczy łóżka. W tym pomieszczeniu możesz w ogóle zrezygnować z górnego światła na rzecz stojącym lamp podłogowych, małych lampek na szafkach nocnych lub delikatnego oświetlenia LED wokół krawędzi ścian. Pamiętaj, że sypialnia rządzi się swoimi prawami i to Ty decydujesz, jaki rodzaj światła i ile źródeł powinno się w niej znaleźć. Teoretycznie – im mniej światła, tym lepiej i przytulniej. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że sypialnia ma głównie służyć Twojemu wypoczynkowi i wyciszeniu przed snem po całym dniu, dlatego warto zastosować w tym pomieszczeniu jak najbardziej łagodne, a co za tym idzie jak najmniej męczące światło dla Twoich oczu.  Oświetlenie w Twoim domu powinno być nie tylko praktyczne, ale też estetyczne. Ważne jest abyś dobrał je adekwatnie do wystroju wnętrza, tak aby z meblami, kolorem ścian czy płytkami stanowiło harmonijną jedność. Reflektory, spoty, lampy natynkowe, a może ozdobne wiszące żarówki? W Twojej sypialni wszystko jest możliwe.

 


Oświetlenie- przedpokój

Przedpokój powinien zaskakiwać. Zanim goście wejdą do salonu czy kuchni, najczęściej przechodzą przez małe pomieszczenie czy krótki korytarz, na podstawie którego budują swoje pierwsze wrażenie o Twoim wnętrzu. W tej części domu możesz zaszaleć. Designerskie oświetlenie przedpokoju będzie w sam raz! Oświetleniowe oprawy natynkowe, lampy sufitowe i reflektory czy wbudowane halogeny rozjaśnią nawet ciemny korytarz i przedpokój. Bardzo ładnym, nowoczesnym, a zarazem również praktycznym rozwiązaniem będzie tutaj oświetlenie sufitowe. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę produktów- od tych najbardziej klasycznych i minimalistycznych przez nowoczesne aż po ekstrawaganckie i robiące wrażenie projekty.



Oświetlenie do łazienki

Oświetlenie do łazienki powinno być dopasowane do wielkości pomieszczenia. Nie może zabraknąć w nim górnego światła – klasycznego plafonu lub ozdobnego żyrandola oraz kinkietu, aby móc wygodnie pomalować się czy ogolić przy lustrze. Pomysłem na podświetlenie kabiny prysznicowej czy wanny są reflektory lub spoty z punktowym źródłem światła. Można je montować na szynach i listwach, nakierowując światło na wybrany element, który chcemy doświetlić i wyeksponować. Pamiętać należy, że oświetlenie w łazience musi być odporne na działanie kurzu oraz wilgoci, dlatego przy zakupie tego typu sprzętów sprawdzaj ich parametry. Korzystaj z lamp, kinkietów czy reflektorów o podwyższonej klasie ochrony do pomieszczeń z dużą wilgotnością. Idąc tym tropem, lampy przy kabinie prysznicowej i nad wanną powinny mieć IP 67, a w innych częściach pomieszczenia – IP 44. Warto, aby łazienkowe źródła światła sprzyjały relaksowi i pozwalały Ci odpocząć, dlatego wybieraj ciepłe barwy, nie męczące wzroku. Postaw też na mleczne klosze i mocno zaciemniane abażury.

Oświetlenie łazienkowe musi być przede wszystkim praktyczne, aby długo służyło i było bezawaryjne. Na szczęście w naszej ofercie znajdziesz wiele propozycji, które łączą w sobie funkcjonalność z nieprzeciętnym i znakomitym designem!


 

Podsumowując oświetlenie mieszkania odpowiednio dobrane do każdego pomieszczenia w Twoim domu, to integralna część jego aranżacji i przemyślanego projektowania. Każde pomieszczenie pełni inne, odpowiadające Twoim potrzebom funkcje, a więc co za tym idzie powinno być ono odpowiednio oświetlone w sposób nie tylko estetyczny i odpowiadający Twoim gustom, ale również na pierwszym planie pamiętać należy przede wszystkim o jest funkcjonalności i dopasowaniu do danych pomieszczeń. Tak naprawdę żadne, nawet najmodniej urządzone wnętrze nie będzie wyglądać dobrze bez odpowiednio dobranego oświetlenia, które podkreśli jego projekt i nada sznytu. Można naprawdę bardzo kreatywnie i praktycznie podejść to tematu oświetlenia pomieszczeń w Twoim domu czy mieszkaniu. Zapewnia to swobodę aranżacyjną- możesz spełnić swój każdy wymarzony i przemyślany projekt, który nada wnętrzu uroku. Mamy nadzieję, że w naszym artykule rozjaśniliśmy Ci problematykę dobrania odpowiedniego oświetlenia oraz jej wagę. W naszym asortymencie na naszej stronie internetowej znajdziesz wiele ciekawych, praktycznych i designerskich rozwiązań, dzięki którym na pewno nawet jeżeli należysz do tych najbardziej wymagających klientów, to zdołasz wybrać coś dla siebie. Zapraszamy do przemyślanych zakupów i rozważnego oraz praktycznego oświetlania Twoich przestrzeni!







Zobacz kinkiety do łazienki >>>


SPRAWDŹ NASZE NAJLEPSZE KATEGORIE

  • Baterie łazienkowe
    Baterie łazienkowe
  • Umywalki i zlewy
    Umywalki i zlewy
  • Toalety i WC
    Toalety i WC
  • Stelaże podtynkowe
    Stelaże podtynkowe
  • Prysznice
    Prysznice

Przetwarzam...

Dodano do koszyka

Ilość: 0 Cena: 0 zł


Przejdź do kasy