Wybierz temat:

Łazienka w stylu skandynawskim

12.06.2017 10:16

Skandynawia to rejon uznawany za jedno z najszczęśliwszych miejsc do życia. Jednak nie tylko z tym możemy utożsamić naszych północnych, dalekich sąsiadów. Półwysep ten, kojarzony z jednej strony z całorocznym chłodem, z drugiej zaś z oszałamiającym dobrobytem, to miejsce pochodzenia stylu projektowania tak genialnego, że na lata osadził się w sercach i domach ludzi z całego świata.

W dzisiejszym artykule opowiemy wam o historii stylu skandynawskiego, zaprezentujemy jego charakterystykę na przykładzie łazienek oraz doradzimy, jaka armatura, płytki i dodatki będą do niego pasować najlepiej. Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu zrozumieją i podzielą Państwo nasze zachwyty nad wspomnianym wyżej designem.

 


Skąd pochodzi i kiedy powstał styl skandynawski?

 

Nie jest do końca wiadomym, kiedy swoje początki miał skandynawski design. Szacuje się, że były to lata trzydzieste XX wieku, a najprawdopodobniej, jego krajem-matką była Dania. Za twórcę podwalin pod skandynawski styl uznaje się między innymi Carla Larssona, malarza, który tworząc obrazy swojego własnego domu, prezentował pomieszczenia jasne, przestronne, pełne światła. Te cechy zauważamy, głównie w początkowych latach, w stylu skandynawskim, który oczywiście ewoluował z upływem czasu, dostosowując się do aktualnych potrzeb.

Aby zrozumieć genezę powstania omawianego designu, musimy przypomnieć o filozofii Hygge, kładącej nacisk na rzeczy niematerialne – rodzinę, spokój i harmonię z naturą – które są ważniejsze od przedmiotów posiadanych.


Masowa popularność nadeszła w latach 50 XX wieku, kiedy to styl skandynawski został zaprezentowany na pokazach w Stanach Zjednoczonych. Trwająca trzy lata, zaczynając od 1954 roku, promocja skandynawskiego designu w Ameryce Północnej sprawiła, że zagościł on na stale w świadomości konsumentów.

 

Łazienka w stylu skandynawskim – charakterystyka

 

Na przykładzie łazienki chcemy zaprezentować Wam teraz charakterystyczne cechy stylu skandynawskiego. Kiedy poruszamy się w tej estetyce, może nasuwać się skojarzenie bieli – i słusznie! Na szczęście oferta jasnych płytek i ceramiki jest praktycznie nieograniczona - dostępna na każdą kieszeń i zadowalająca każdy gust. Tym zresztą miał być design skandynawski – możliwością aranżacji dla każdego. Meble i dodatki produkowane masowo umożliwiały zakup w rozsądnej cenie i stworzenie idealnej przestrzeni bez nadmiernych kosztów. Myśląc o łazience w stylu skandynawskim, możemy liczyć na miejsce pełne światła, harmonii i prostoty. Brak niepotrzebnych dodatków i „upiększeń” pozwala na oczyszczenie umysłu oraz odpoczynek dla ciała.

           
          Jak już wspomnieliśmy, biel to jedna z charakterystycznych cech omawianego stylu. Kolejną jest beż oraz motywy drewniane, a także światło, zarówno naturalne, jak i sztuczne, oraz wiele szklanych elementów – lustra, przeszklenia, duże okna. Sprawdzą się szczególnie dobrze w małych łazienkach, które dzięki nim będą sprawiały wrażenie większych. Kolejną charakterystyczną cechą stylu skandynawskiego jest przestronność i funkcjonalność wnętrza. Wszystkie elementy zgrywają się ze sobą i współpracują tak, aby dawać z siebie jak najwięcej, a zabierając najmniej.

Dobrym przykładem mogą być np. szafki przymocowane do ścian, bez kontaktu z podłogą – co daje dodatkowe miejsce oraz finezyjny efekt. Jasna kolorystyka i naturalne materiały to jednak nie wszystkie charakterystyczne cechy omawianego stylu. Ergonomiczne formy odpowiadają za zachowanie harmonii w pomieszczeniu, dbając jednocześnie o maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Naturalne tkaniny, takie jak len, bawełna albo juta to kolejne rozpoznawalne cechy. Kiedy widzimy aranżacje projektantów w skandynawskich narracjach, w oczy mogą nam się rzucić wyraziste wzory geometryczne. To kolejny element, jednak nie ostatni, który ma wpływ na wykończenie wnętrza,  pozostają jeszcze zróżnicowane dodatki, mające za zadanie dopełnienie surowego stylu. 

           

           Wyróżniamy różne odsłony stylu skandynawskiego, zaczynając od tradycyjnego, na np. scandi chic kończąc. Pokrótce postaramy się opowiedzieć o niektórych z nich, abyście czuli się możliwie jak najpewniej przy projektowaniu swojego wnętrza.

            Pierwsza, tradycyjna odsłona, cechuje się akcentami drewnianymi oraz przyjemną bielą – nadają one aranżacji ciepło. Dostrzeżemy tu takie elementy jak miękkie faktury – poduszki, rolety czy zasłony, a także tkaninowe akcesoria i dodatki.

           
W stylu gustawiańskim, jak sama nazwa wskazuje, wiele elementów aranżacji tworzy się na wzór konstrukcji z czasów szwedzkiego króla Gustawa III. Używane są tutaj szarości, pastele oraz, jak pewnie można się domyślić, różne odcienie bieli. W stylu tym natkniemy się na olbrzymie lustra, ułatwiające światłu dostęp do każdego zakamarka pomieszczeń. Częstym atrybutem w tego typu dekoracji jest ogromny żyrandol, zwisający w centralnej części lokum.

            W stylu folkowym możemy zauważyć kolorowe ozdobniki wykonane własnoręcznie, np. dywaniki lub plecione dekoracje. To idealny styl dla osób ceniących ciepłe i przytulne wnętrza. Oglądając przykładowe egzekucje, możemy odnieść wrażenie jakby aranżacje w stylu folkowym były żywo wyjęte z domku na wsi.

            W new nordic natomiast dostrzeżemy kolorowe elementy na meblach – np. poduszki. Występują tam także bielone podłogi. Docelowo kierujemy się w stronę monochromatyczności aranżacji, więc cennym jest dobór koloru okien i ścian w tym samym kolorze, np. wspomnianej bieli. Jest to styl ceniony za swoją elegancję, wybijający się tym nawet spośród innych stylów skandynawskich.

Jednym z najnowszych odłamów jest scandi chic. Tutaj do projektu wprowadzamy elementy ze złota, mosiądzu oraz szkła. Jest to bardziej luksusowa wersja, dodająca pazura skandynawskiemu minimalizmowi. Jednak nie jest to nieuzasadniony przepych, wszystko w tej odsłonie, tak jak w całym stylu skandynawskim, musi cechować się wysoką funkcjonalnością. Jeśli szukacie czegoś szczególnie wyrafinowanego i macie ochotę na trochę odważniejszy design, to scandi chic będzie dla Was idealny.

 


Jaka armatura do łazienki w stylu skandynawskim?

         

          Urządzenie łazienki albo i całego mieszkania, w stylu skandynawskim nie musi być działaniem mocno obciążającym budżet. Tak jak wspominaliśmy, design ten powstał z myślą o odbiorcy masowym – przez co kierowanie się kilkoma prostymi wskazówkami powinno w zupełności wystarczyć do osiągnięcia zamierzonego, cieszącego oko, celu.

           
         Kiedy mówimy o armaturze, przede wszystkim musimy pamiętać o kolorystyce – trzymajmy się kolorów stonowanych, takich jak odcienie bieli. Jeżeli chcemy urozmaicić jasną przestrzeń, idealnie sprawdzą się do tego ciemne motywy – np. bateria sanitarna albo zlewozmywak w czerni. Bardzo łatwo komponować ze sobą białe i czarne elementy w taki sposób, by wyglądało to wciąż estetycznie i spójnie. Jeśli jednak wolicie pozostać w jednej gamie barw, powinniście dobrać armaturę w kolorach chromu, pasteli czy, a jakże inaczej, bieli. W stylu skandynawskim stawiamy na prostotę i minimalizm, niepotrzebne są nam tutaj elementy zbytnio przykuwające uwagę. Wszystkie części naszego projektu powinny dążyć do harmonii i oddziaływania na siebie. Podsumowując, przy wyborze armatury do łazienki konieczne jest zachowanie prostoty i stonowanych barw – czarne akcenty są mile widziane, oczywiście dobierane ze smakiem i wyważeniem. Przy wyborze odpowiedniej armatury możemy zdecydować się na nowoczesne wodooszczędne baterie umywalkowe i prysznicowe – co sprawi, że będziemy bliżej filozofii nakazującej życie w zgodzie z naturą oraz zaoszczędzimy kilka złotych ;)

 

Jakie płytki do łazienki w stylu skandynawskim?

 

            Kiedy wertujemy sieć w poszukiwaniu najlepszego pomysłu na aranżacje ścian w stylu skandynawskim, możemy natknąć się na kierunek malowania ścian na biało. Naszym zdaniem jest to mało funkcjonalne – zabrudzone ściany ciężej doprowadzić do czystości niż np. płytki. Bogaty wachlarz produktowy zaspokoi każde gusta, dzięki szerokiej palecie odcieni i faktur jesteśmy w stanie znaleźć płytki dokładnie takie, jakie nam się zamarzą.

            Dobór odpowiednich płytek do łazienki jest kluczowy w postrzeganiu jej przez pryzmat skandynawskiego stylu. Dlaczego? Otóż stanowią one większość palety kolorów w naszej aranżowanej przestrzeni, szczególnie jeśli są położone również na podłodze. To, jaki kolor i fakturę płytek wybierzemy, będzie miało ogromny wpływ na odbiór całej łazienki. Po odpowiednio przemyślanej decyzji inne elementy i akcesoria znacznie łatwiej wpasują się w oczekiwany klimat projektu.

Oczywiście nierozłączną wskazówką jest, aby płytki i cała ceramika krążyły w jasnych barwach, chociaż istnieją odstępstwa. Biel to motyw przewodni, który, nawiasem mówiąc, ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i odstresowanie. W zależności od tego, który nurt skandynawski zdaje nam się bliższy, faktura i detale naszych płytek będą się od siebie różnić. Np. w tradycyjnych aranżacjach częściej sięga się po akcenty kolorowe, nadające aranżacji więcej ciepła.

W nowszych podejściach do skandynawskiego stylu dopuszcza się więcej szarości, np. w kolorze kamienia, co jest prostym mostem do natury, a czasem nawet czerni. Zmierza się również do jeszcze większej prostoty i minimalizmu w dodatkach.

            Równie cennym składnikiem w naszej łazience marzeń mogą okazać się płytki drewnopodobne. Ułożone raczej punktowo niż całościowo mogą nawiązywać ciekawy dialog z pomieszczeniem i być jego uzupełnieniem. Spotyka się też w stylu skandynawskim płytki imitujące cegłę, jednak tylko bieloną – co może być interesujące przez ciągle modny trend na takie ozdobniki na ścianach.

            Podsumowując temat płytek – jeśli nie chcemy zbytnio eksperymentować i wolimy postawić na pewne rozwiązania, wybierzmy płytki białe z gładką, minimalistyczną fakturą. Natomiast mając ochotę na trochę kontrastu w tej przestrzeni, możemy zdecydować się na płytki imitujące kamień, beton, drewno albo cegłę. Miejmy jednak wciąż na uwadze główne założenia stylu skandynawskiego i trzymajmy się tej minimalistycznej, funkcjonalnej myśli. Mniej znaczy więcej.

 

Dodatki do łazienki w stylu skandynawskim

 

            Ostatnim z omawianych dziś elementów łazienki stylu skandynawskiego są dodatki. Nie lekceważmy ich jednak. Dobrze dobrane, dopasowane do reszty aranżacji stanowią wisienkę na torcie, doskonałe podsumowanie zamysłu, jaki nam towarzyszył podczas projektowania.

           
         Także tutaj powinna nas prowadzić myśl o braku nadmiaru. Dodatki powinniśmy dobierać oszczędnie, ze smakiem – stawiając na ich użyteczność. Co to oznacza? Otóż najlepszym rozwiązaniem w stylu skandynawskim będzie, jeśli dodatki do łazienki będą jednocześnie akcesoriami pełniącymi w niej jakąś funkcję. Na tle wszechobecnej bieli dobrym kontrastem będą elementy drewniane – skrzyneczki na kosmetyki albo półki (najlepiej wiszące dla ergonomiczności i oszczędności miejsca). Dobrze sprawdzą się także wiklinowe koszyki, zależnie od rozmiaru, na kosmetyki lub brudną odzież. Warto pomyśleć również o dozownikach mydła nad umywalką – sprawdzą się jako dekoracja oraz ułatwią zachowanie czystości. Tak naprawdę wszystkie elementy łazienki, np. uchwyt na ręcznik, szczotka do WC czy nawet mydelniczka stają się stylowym dodatkiem, jeśli zadbamy o odpowiedni kształt, fakturę i kolor – najbezpieczniej w czerniach i bielach.

 

 Podsumowanie charakterystyki łazienki w stylu skandynawskim

 

            Styl skandynawski to prostota i minimalizm. Postawienie na użyteczność, przy jednoczesnym zadbaniu o wysoki poziom estetyczny okazało się strzałem w dziesiątkę i już od ponad 70 lat cieszy się ogromnym zaufaniem. Dlaczego? Bo jest to styl, który nie wyrósł z trendów. Im mniej, tym więcej. Kierowani tą myślą, szybciej poczujemy się niekomfortowo w przepychu niż w starannie dobranym minimalizmie. W stylu skandynawskim wszystko się ze sobą zgadza, nie musimy być znawcami sztuki, aby czuć się w takim miejscu po prostu dobrze. Zrelaksowani, bezpieczni, jednocześnie cieszący oko spójną estetyką jesteśmy usatysfakcjonowani z otaczającej nas przestrzeni.

           
Prostota, bliskość natury, stonowane kolory – to idealny przepis na miejsce, w którym możemy złapać oddech, odpocząć, zregenerować siły. Styl skandynawski polecany jest, po prostu, dla każdego. Mimo że jego fundamentami są jasne barwy i proste formy, jest on wyjątkowo przytulny. Dodatkową wartością jest również to, że dzięki tym właśnie fundamentom, jesteśmy w stanie w łatwy sposób eksperymentować z różnymi odnogami stylu, gdyby nasz pierwotny się nam znudził.

            Z czystym sercem możemy polecić design, jaki przed laty zaproponowali nasi północni sąsiedzi. Znajdziemy tam wszystko, czego możemy oczekiwać od miejsca takiego jak dom.

Przetwarzam...

Dodano do koszyka

Ilość: 0 Cena: 0 zł


Przejdź do kasy