Wybierz temat:

Kuchnia z wyspą - inspirujące aranżacje i porady!

20.02.2022 19:31

Ciekawym trendem ostatnich lat jest wyposażenie kuchni w wyspę. Funkcjonalna wyspa kuchenna to idealny sposób na praktyczne i wygodne stanowisko do przyrządzania posiłków. Nowoczesna kuchnia z wyspą skraca dystans między kluczowymi miejscami w naszej kuchennej przestrzeni przez co jest wygodna w użytkowaniu. W poniższym artykule pokażemy różne aranżacje wyspy kuchennej i podpowiemy jaką funkcje sprawują!

Podział wysp kuchennych ze względu na zastosowanie

Wyspa kuchenna to świetny pomysł na zorganizowanie większej powierzchni. W zależności od aranżacji staje się strefą gotowania, jedzenia czy zmywania. W kuchni otwartej na salon jest wręcz konieczna, bo oddziela strefę kulinarną od wypoczynkowej. Nowoczesna wyspa kuchenna może być majstersztykiem – świetnie wyglądać, a jednocześnie być szalenie funkcjonalna. Dzięki niej możemy stworzyć spójną całość, a nawet więcej – wykorzystać ją w roli dekoracji, ciekawej przestrzeni dodającej stylizacji salonu nieco sznytu. W celu przybliżenia funkcjonalności tego typu rozwiązań, poniżej przedstawiamy propozycje aranżacji dla różnych opcji kuchennych.

Wyspa kuchenna jako stół

Jest to popularna propozycja dla osób mieszkających w bloku i dla mniejszych kuchni  połączonych z salonem, w których nie mamy miejsca na osobny stół. Najczęściej stosowane i najbardziej popularne są wyspy kuchenne i stół w jednym. W mniejszym pomieszczeniu również świetnie sprawdzi się ruchoma wyspa kuchenna na kółkach.
Nawet przy wąskim blacie możemy wygodnie zjeść posiłek i napić się kawy, a przy szerokim blacie będziemy mogli celebrować uroczystości rodzinne i spotkania ze znajomymi.  Pamiętajmy, że pod wyspą powinna się wtedy znaleźć przestrzeń umożliwiająca wygodne siedzenie na krzesłach.  Wysokość wyspy kuchennej to zazwyczaj od 85 do 90 cm. Jeżeli decydujemy się na wyższy blat np. 110cm, standardowe siedzenia zastąpmy hokerami. Wyspy kuchenne z hokerami stały się ostatnio bardzo popularne. Wiele modeli posiada regulowaną wysokość, co pozwala  na komfortowe korzystanie z nich przez osoby niższe i wyższe.

Do wyboru mamy różne rodzaje aranżacji, kuchnia w wyspą otwartą na salon oraz kuchnia z wyspą zamkniętą na salon. Dysponując mniejszą powierzchnię wybierzmy te otwarte na salon, ponieważ zamknięta potrzebuje dużo więcej miejsca.

Wyspa kuchenna jako miejsce do przechowywania rzeczy

Wyspa w kuchni spełnia różne role. Najlepszym rozwiązaniem pomagającym zachować porządek w kuchni będą wyspy z odpowiednią liczbą szaf i szuflad. Mała kuchnia ogranicza nas powierzchnią, jednak i tu da się uzyskać ciekawe efekty. Wysokość, długość, szerokość i głębokość szafek jest tak różnorodna, że pozostaje nam tylko dostosować wymiary wyspy kuchennej do naszych możliwości.

Wyspa kuchenna jako strefa gotowania

Planując kuchnię z wyspą, musimy mieć na uwadze nasze potrzeby, zastanowić się jakie ma spełniać podstawowe funkcję.  Najczęściej wyspa kuchenna wykorzystywana jest do przygotowywania posiłków. Musimy wtedy stworzyć miejsce do pracy z płytą grzewczą. Wyspa kuchenna z płytą indukcyjną to istotny element wyposażenia w kuchniach otwartych i mają "duże wzięcie" u klientów. Jeżeli planujemy umieścić na naszej wyspie płytę grzewczą – indukcyjną lub ceramiczną, to powinniśmy pamiętać o trzech rzeczach. Po pierwsze: po bokach płyty należy zostawić około 30-40 cm blatu roboczego. Po drugie: płyta grzewcza nie powinna znajdować się przy krawędzi blatu z drugiej strony wyspy, gdyż sprzyja to poparzeniom. Po trzecie; istotna jest wtedy kwestia odprowadzenia oparów. Dobrym rozwiązaniem, usprawniającym wentylację jest  zamontowanie okapu. Okap zamontowany nad wyspą skutecznie wyeliminuje z kuchni nieprzyjemne zapachy, dym oraz nadmierną wilgoć, ale jednocześnie pozwala na wspólne gotowanie, mamy wtedy możliwość dostępu z czterech stron do wyspy, co jest dużą wygodą dla jego użytkowników. Dodatkowo nowoczesne wyspy kuchenne z okapem prezentują się bardzo elegancko.

Wyspa kuchenna jako strefa zmywania

Właściwe rozmieszczenie stref jest bardzo istotne w planowaniu kuchni. Jeżeli dużo czasu  spędzamy nad przygotowywaniem posiłków, warto się zastanowić czy naszą wyspę możemy zamienić w strefę zmywania. Wtedy naszym podstawowym wyposażeniem będzie zlew. Plusem tego typu rozwiązań jest to, że myjąc naczynia, płucząc owoce, warzywa stoimy przodem a nie tyłem do innych domowników, a przy okazji możemy spoglądać na nasze ulubione seriale w TV.

Wyspa kuchenna jako element dekoracyjny

Obecnie kuchnie bardzo często są częścią salonu i stanowią otwartą przestrzeń, dlatego tak dużą wagę przywiązuję się do jej wyglądu. Fundamentalny wpływ na styl w jakim urządzamy kuchnię, ma styl mieszkania. Jeżeli urządzamy kuchnię w stylu skandynawskim, meble w  jadalni lub w salonie muszą być zachowana w tym trendzie. Jeśli zaś lubimy minimalistyczny styl postawmy na kuchnie w stylu skandynawską z wyspą. Mieszanie stylów spowoduje, że nasze wnętrze nie będzie harmonijne. Istotne jest również zachowanie proporcji. W małej kuchni, sprawdzi się mała wyspa kuchenna z wysuwanym blatem, która zastąpi nam stół, w dużej znajdą zastosowanie wyspy z dodatkowymi szafkami, półkami, płytą indukcyjną i zlewozmywakiem. Przy aranżacji i projektowaniu kuchni pamiętajmy o kolorystyce. Biała wyspa kuchenna optycznie powiększy przestrzeń i sprawdzi się w małych i wąskich wnętrzach, czarna wyspa kuchenna wizualnie ją zmniejszy. Popularnym rozwiązaniem „na czasie” są kuchnie glamour z wyspą. Jeżeli naszym celem jest przyciągnięcie uwagi to styl glamour z wyspą spełni te oczekiwania w 100%.

Wyspa kuchenna oświetlenie

Ważnym elementem w każdej kuchni jest odpowiednie oświetlenie, odpowiednio dobrane oświetlenie wydobędzie całą urodę naszej kuchni. Biały kolor idealnie sprawdzi się w małych kuchniach, w kuchniach skandynawskich i klasycznym. W stylu glamour natomiast nie może zabraknąć przykuwającego uwagę żyrandola. Model bogato zdobiony, z błyszczącymi elementami, to strzał w dziesiątkę.

Podział wysp kuchennych ze względu na sposób montażu

Wyspy świetnie sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, wyglądają bardzo nowocześnie i nadają klimatu. Można je zamontować w wielu miejscach. Jednak najbardziej popularne są wyspy montowane na środku kuchni, stając się idealnym łącznikiem pomiędzy salonem, a aneksem kuchennym. Kuchnia z wyspą przy ścianie jest świetnym rozwiązaniem dla mniejszych pomieszczeń. W bogatej ofercie różnych firm znajdziemy małe wyspy kuchenne, wyspy kuchenne wolnostojące, gotowe wyspy kuchenne, wyspy kuchenne ruchome na kółkach, wyspy kuchenne z nadstawką, a nawet wyspy kuchenne dwupoziomowe. Wyspy wolnostojące montowane na środku polecane są do dużych kuchni z wysoką zabudową, są wielofunkcyjne, zawszę możemy w nich ukryć barek albo mini lodówkę. Często są wyposażone w nadstawki, które stanowią  dodatkowe miejsce dla naczyń. Natomiast zamontowanie wyspy kuchennej przy ścianie, to alternatywa dla małej kuchni, w której liczy się każdy centymetr. Wyspy montowane przy ścianie nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie  sprawiają, że nasza kuchnia będzie nowoczesna i funkcjonalna. W małych kuchniach świetnie  sprawdzi się wyspa mobilna na kółkach. Ruchoma wyspa na kółkach jest bardzo praktyczna. Niewątpliwym plusem takiej wyspy jest jej mobilność, możemy ją dowolnie ustawiać i przesuwać oraz zyskujemy dodatkowy ruchomy blat roboczy. Minus, że na takiej wyspie nie zamontujemy zlewozmywaka, płyty grzewczej oraz piekarnika. Wyspy kuchenne stanowiące integralną część zabudowy kuchennej, zwane również półwyspami, są połączone blatem z meblami kuchennymi, a swoim wyglądem przypominają barek. Jeżeli zdecydujemy się wykorzystać przestrzeń pod półwyspem, najlepiej sprawdzą się półki obrotowe. Na półwyspie możemy również zamontować zlewozmywak i płytę indukcyjną.

Podział wysp kuchennych ze względu na materiał wykonania

Zazwyczaj wyspy kuchenne są wykonywane z tego samego materiału co zabudowa.  Przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu inspiracji w urządzeniu naszej kuchni, projektanci proponują nam drewniane wyspy kuchenne, ze stali nierdzewnej, z płyt MDF foliowanych, laminowanych lub lakierowanych, ze szkła hartowanego i  z kamienia. Blaty są zazwyczaj takie same jak na pozostałej zabudowie kuchennej.

Wyspa kuchenna drewniana sprawdzi się we wnętrzach skandynawskich, ponieważ drewno jako naturalny surowiec jest ulubionym materiałem w Skandynawii. Do tego białe ściany i efekt "wow" jest gotowy. W  kuchennych aranżacjach najczęściej drewniane są  blaty, stoły, krzesła oraz podłogi.  

Wyspa kuchenna w stylu glamour jest  błyszcząca, ponieważ  błysk to nieodłączny element w aranżacji glamour. W takiej kuchni często wykorzystywane są kolory biały i czarny, a meble- obowiązkowo z frontami na wysoki połysk

Wyspa stylu klasycznym jest bogato zdobiona. Fronty posiadają zagłębienia i żłobienia w różnej formie oraz ozdobne uchwyty. Styl klasyczny to przeciwieństwo minimalizmu, który zagościł w stylu nowoczesnym. Tu mamy do czynienia z przeróżnymi ozdobnikami, które wzbogacają fakturę.

Mobilna wyspa kuchenna DIY z możliwością przechowywania produktów, może zostać wykonana z każdego materiału. Jeżeli nie jesteśmy do końca przekonani, jak ma wyglądać nasza kuchnia lub jeśli nie planujemy generalnego remontu, wypróbujmy wyspę kuchenną DIY. Takim ciekawym pomysłem jest wyspa kuchenna z palet. Możemy wykonać ją samodzielnie, idealnie sprawdzi się np. w kuchniach urządzonych w stylu boho.

Ile kosztuje wyspa kuchenna

Aranżując naszą kuchnię zastanawiamy się jaka jest cena wyspy kuchennej. Koszty są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od wielkości, wyposażenia zabudowy oraz od regionu. Remont kuchni w Warszawie będzie kosztował nas dużo więcej niż taki sam gdzieś w innej części kraju. Gotowa wyspa kuchenna w zależności od wymiarów, funkcjonalności i wyposażenia to wydatek w granicach od 700 złotych do kilku tysięcy. Wszystko zależy od materiałów, z jakich zostanie wykonana, nie bez znaczenia jest też wymiar, szerokość wyspy kuchennej, głębokość wyspy kuchennej. Aby poznać dokładny koszt, najlepiej sprecyzować swoje oczekiwania względem wyspy i samemu rozeznać się w temacie, oraz znaleźć odpowiedniego wykonawcę. Projektowanie kuchni z wyspą najlepiej powierzyć specjaliście.

Wyspa kuchenna wymiary

Wymiary wysp kuchennych powinny być dostosowane do powierzchni kuchni. Wyspa kuchenna w małej kuchni nie zawszę się zmieści. Minimalne wymiary kuchni do których chcemy wstawić wyspę to 250 x 190 cm, przy mniejszym metrażu, będziemy "obijali się" o szafki. Gotowa, najmniejsza dostępna w sklepach wąska wyspa kuchenna ma 60 x 80 cm. Musimy pamiętać, że swobodne poruszanie po kuchni, które zapewni nam zachowanie odległości pomiędzy ciągiem szafek, a wyspą to minimum 120 cm. Takiej wielkości wyspę możemy wyposażyć jedynie w blat roboczy i szafki lub półki pod nim. Gdy planujemy przy wyspie jeść posiłki, pod blatem musi być wolna przestrzeń na nogi. Dla każdej osoby zaplanujmy prostokąt o wielkości 60 x 40 cm. Blat wyspy kuchennej natomiast powinien być na wysokości minimum 75 cm. Większą zabudowę musimy zaplanować, gdy ma ona mieć płytę grzejną lub zlewozmywak, wówczas (w obu przypadkach) minimalna wielkość to 120 x 60 cm., Najwygodniej jest, gdy na wyspie kuchennej znajdzie się zarówno płyta kuchenna, jak i zlewozmywak. Jeśli chcemy tam również przygotowywać posiłki, przylegający do nich blat powinien mieć minimum 45 cm. Taka wyspa ma wtedy około 210 cm długości i 80 cm szerokości, a więc zajmuje dużo miejsca. Planując i projektując wyspę kuchenną, prace powinno się rozpocząć od dokonania pomiarów swojej kuchni. To element niezbędny, ponieważ jeśli kuchnia nie jest zbyt duża, wtedy takie przedsięwzięcie może być pozbawione sensu. Najlepiej zatrudnić projektanta wnętrz, który ma doświadczenie w tego typu projektach.

Kuchnia z wyspą inspiracje

Nowoczesna i piękna kuchnia to niewątpliwie funkcjonalna kuchnia z wyspą. Jest ozdobą każdego mieszkania i w naturalny sposób oddziela strefę roboczą od reszty przestrzeni. Jest to mebel przy którym spędza czas cała rodzina, odbywają się spotkania ze znajomymi, a nasze dzieci chętnie odrabiają tam lekcje. Piękna kuchnia z wyspą spełni oczekiwania każdego użytkownika. Dobrze zaprojektowana doda każdemu wnętrzu stylowego uroku o zindywidualizowanym charakterze.

Kuchnia z wyspą galeria

Przetwarzam...

Dodano do koszyka

Ilość: 0 Cena: 0 zł


Przejdź do kasy