Światowy Dzień Wody obchodzony jest rokrocznie 22 marca, a jego główny cel to zwrócenie uwagi na problem dostępności do świeżej wody oraz marnotrawstwo wody. Oszczędzanie wody w łazience pozwala przede wszystkim na zmniejszenie rachunków, ale także o racjonalne zadbanie o nasze wspólne środowisko. Dla każdego z nas codziennym motywem przewodnim powinna być troska o racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi. Podczas, gdy w krajach rozwiniętych czysta woda jest powszechnie dostępna, w wielu regionach wciąż jej brakuje. Aktualnie niemal siedemset milionów ludzi na świecie nie ma stałego dostępu do świeżej wody, nierzadko zmaga się również ze skutkami spożywania wody zanieczyszczonej. Co zrobić, by oszczędnie korzystać z wody? Jak oszczędzać wodę w łazience? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.
Eko łazienka - trend czy konieczność?
Ekologiczna łazienka to nie tylko trend, ale również konieczność w obliczu coraz większego zapotrzebowania na ochronę środowiska. Inwestowanie w ekologiczną łazienkę przynosi wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla nas samych, a najważniejsze z nich to:
-
Oszczędność zasobów: Ekologiczna łazienka pozwala nam efektywnie gospodarować zasobami, takimi jak woda i energia. Dzięki instalacji oszczędnych baterii, toalet z podwójnym spłukiwaniem i innych urządzeń oszczędzających wodę, możemy znacznie zmniejszyć nasze zużycie wody. Ponadto, wykorzystanie energooszczędnych urządzeń, takich jak oświetlenie LED czy pompy ciepła, pozwala zredukować zużycie energii elektrycznej.
-
Redukcja emisji CO2: Tradycyjne łazienki są odpowiedzialne za emisję dwutlenku węgla związanej z zużyciem wody i energii. Ekologiczna łazienka, dzięki swoim oszczędnym rozwiązaniom, pomaga zmniejszyć nasz ślad węglowy i ograniczyć negatywny wpływ na klimat.
-
Zdrowie i bezpieczeństwo: Ekologiczne rozwiązania w łazience, takie jak naturalne materiały, wolne od szkodliwych substancji chemicznych, mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Unikamy narażenia się na toksyny, alergeny i inne szkodliwe składniki, co przekłada się na lepszą jakość powietrza i ogólny komfort w łazience.
-
Długoterminowe oszczędności: Chociaż inwestycja w ekologiczną łazienkę może wymagać początkowego nakładu finansowego, długoterminowo przyniesie ona oszczędności. Oszczędności wynikające z mniejszego zużycia wody i energii mogą znacząco obniżyć nasze rachunki.
-
Wartość nieruchomości: Ekologiczne rozwiązania są coraz bardziej pożądane przez kupujących nieruchomości. Inwestycja w ekologiczną łazienkę może zwiększyć wartość naszej nieruchomości i sprawić, że stanie się bardziej atrakcyjna na rynku.
Poniżej prezentujemy najwazniejsze produkty łazienkowe, które pozwolą nam stworzyć ekologiczną łązienkę!
Miska sedesowa oszczędzająca wodę
Każdy to wie że ilość codziennych spłukań toalety jest znaczna. Oszczędzanie wody w toalecie jest od dawna kluczowym zagaznieniem dla producentów ceramiki sanitarnej. Wewnętrzna konstrukcja sedesów ma ogromny wpływ na jakość obmywania toalety. Najnowszym trendem w konstrukcji toalet jest wirowy sposób obmywania toalety. Woda pod ciśnieniem wypływa z boku miski i w po okręgu obmywa całą toaletę. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Kolejnym eko produktem są toalety myjące, który są połączeniem miski WC i bidetu, dzięki temu mamy tylko jedno urządzenie które zużywa mnie wody niż miska i bidet osobno. Dodatkowo toalety myjące często posiadają specjalne funkcje oszczędzania wody, takie jak możliwość regulacji ilości wody używanej podczas spłukiwania.
Toaleta myjąca GROHE Sensia Arena
Stelaż podtynkowy oszczędzający wodę
Uzupełnieniem Miski WC jest zestaw podtynkowy, który pełni bardzo istotną kwestię w temacie oszczędności wody. Producenci stelaży dają nam do wyboru.
1. Przycisk STOP -po pierwszym przyciśnięciu możemy drugim przyciśnięciem zastopować wypływ.
2. Przycisk dwu stopniowy. Mały wypływ i duży wypływ. Kupując stelaż warto pytać o standardowy wypływ wody. Zazwyczaj jest to 3 i 6 litrów ale nadal są w sprzedaży stelaże z wypływem 9 litrów.
3. Regulacja wypływu na zaworze spustowym. Stelaże dobrych producentów typu Geberit czy Grohe posiadają dodatkową regulacje wypływu. Na przykład stelaże Geberit ustawione są standardowo na 3/6 litrów ale można je przeregulować nawet na 2/4 litra. Taką regulację można zrobić samodzielnie zaglądając do środka zbiornika, warto jednak wcześniej obejrzeć instrukcję.
Stelaże podtynkowe oszczędzające wodę, to nowoczesny sposób na racjonalne i zrównoważone zadbanie o środowisko jak również zadbanie o nasze rachunki. Zakup praktycznego, ekologicznego stelażu podtynkowego sprawdzi się jako inwestycja na długie lata.
Słuchawki i deszczownice ograniczające przepływ wody
Przepływ wody przy słuchawkę czy deszczownicę przy ciśnieniu instalacji 3 bary to ok 15 litrów/minutę. Można go w prosty sposób zmniejszać, regulując go ustawieniami baterii.
Można go również zmniejszyć trwale - kupując słuchawki czy deszczownice z funkcją Eko. Zmniejszamy wtedy przepływ wody do 7-8 litrów/minutę. Nie tracimy przy tym na komforcie kąpieli. Słuchawka oszczędzająca wodę, to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla rodzin wieloosobowych, u których w łazience zużywane są ogromne ilości wody. Słuchawka prysznicowa coraz częściej wyposażona jest w ogranicznik przepływu wody, który dzięki wbudowanej w rączce słuchawki sygnalizacji LED podświetla sygnalizując nam informację o zużyciu wody w trakcie korzystania z prysznica! Legenda kolorystyczna takiego rozwiązania ma się tak, że kolor zielony oznacza najbardziej oszczędną eksploatację słuchawki- EKO, kolor czerwony z kolei oznacza, że to najwyższa pora, abyśmy zakończyli naszą kąpiel!
Hansgrohe Raindance Select S Komplet prysznicowy 240 1jet P z termostatem
Kabina zamiast wanny
Najprostszy sposób oszczędzanie wody. Mała wanna o długości 150 cm ma pojemność ok. 80 litrów wody. Każde 10 cm długości wanny to dodatkowe ok. 15 litrów wody.
W prysznicu dla łatwego liczenia przyjmijmy przepływ wody 10 l/min. To mocny strumień. Pojemność małej wanny to ekwiwalent 8 minut kąpieli pod prysznicem. A należy pamiętać, że nowoczesne słuchawki i deszczownice mają wypływ w granicach 7-8 l/min. Więc mała wanna może się równać 10 minutom pod prysznicem.
Baterie umywalkowe oszczędzające wodę
Bateria umywalkowa jest najczęściej używaną. Warto pomyśleć o zamontowaniu takiej która potrafi oszczędzać wodę. Bateria oszczędzająca wodę jest doskonałym rozwiązaniem do każdej łazienki. Z uwagi na fakt, że jest to najczęściej używany produkt w tym pomieszczeniu- warto zadbać o to, aby poza walorami estetycznymi bateria umywalkowa była także ekologiczna.
Mało znana funkcja baterii umywalkowej - ograniczenie przepływu. Praktycznie każda bateria umywalkowa od Grohe, Hansgrohe, Kludi na zamontowany na głowicy ogranicznik przepływu. Możemy go sami w domu w prosty sposób regulować. U każdego producenta działa to odrobinę inaczej, więc o szczegóły warto zapytać sprzedawców.
Hansgrohe Vivenis bateria umywalkowa M EcoSmart
Perlator - wodooszczędna końcówka baterii
Jeżeli bateria umywalkowa nie ma ogranicznika wypływu możemy zastosować perlator tłumiący wypływ wody.
Minimalny przepływ wody przez baterie umywalkowe to o 10 litrów/minutę. Perlator Eco potrafi stłumić to do nawet 2 litrów. Rozwiązanie niezwykle przydatne w obiektach użyteczności publicznej. Perlator jest rodzajem sitka, które montowane jest na końcówce wylewki. Końcówka ta wywołuje zmianę ciśnienia w przepływającej wodzie, co powoduje zmieszanie się powietrza z przepływającą wodą. Taka kombinacja sprawia, że strumień wody jest tak samo intensywny, ponieważ woda zastępowana jest przez powietrze. Zastosowanie takiej technologii pozwala na zmniejszenie zużycia wody nawet o 80%, w zależności od używanego modelu.
Grohe Eurosmart Cosmopolitan Bateria umywalkowa z perlatorem
Baterie elektroniczne
Baterie bezdotykowe inaczje elektroniczne są bardzo ekologicznym wyborem, ponieważ minimalizują zużycie wody poprzez automatyczne wyłączanie strumienia wody po zakończeniu korzystania z nich. Dodatkowo, brak konieczności dotykania baterii eliminuje potencjalne zanieczyszczenie bakteriami i wirusami, co przyczynia się do lepszej higieny w łazience. Wybierając baterie bezdotykowe, wspieramy oszczędność zasobów wodnych i dbamy o środowisko naturalne. WIęcej o bateriach bezdotykowych przeczytasz w naszym artykule ->>>> Baterie Bezdotykowe
Baterie umywalkowe zimny start
Najnowsze propozycje producentów armatury łazienkowej. Baterie umywalkowe jednouchwytowe otwierające przepływ wody w jednym kierunku. Standardowo takie baterie działają tak, że otwierając baterie w prawo płynie woda zimna, otwierając w lewo płynie gorąca. Nowe rozwiązanie to bateria w która otwiera się tylko w jednym kierunku. Podnosząc uchwyt do góry płynie woda zimna, odchylając w bok (w jednym kierunku) dochodzimy do gorącej wody.
Bateria Hansgrohe CoolStart. Otwarcie wody następuje popodniesieniu uchwytu do góry. Płytnie wtedy woda zimna. Idealne rozwiązanie do szybkiegoumycia rąk, umycia zębów czy podlania kwiatów. Jesli potrzebujemy wody ciepłej przekręcamy pokrętłow lewo. Im dalej w lewo tym cieplejsza woda.
Dzieki takiemu rozwiazaniu instalacja nie napełnia się ciepłą wodą. Wpływa to pozytywnie na zużycie energii, i zmniejsza emisję CO2. Bateria Cool Start oszczędza pieniądze.
Roca Atlas bateria umywalkowa wysoka z cold start
Aby ograniczyć znacznie zużycie wody w łazience należy przede wszystkim zmniejszyć jej przepływ przez krany i prysznice. W uzyskaniu takiego efektu pomogą nam zakupy produktów wspierających ekologie jak również nasz codzienne zachowania. na przykład wystarczy zamykać wypływ wody z baterii umywalkowej podczas mycia zębów. Ten prosty zabieg będzie miał znaczący wpływ na zużycie wody w domu.