Wybierz temat:

Jak wybrać kabinę prysznicową? Rodzaje kabin prysznicowych.

17.10.2021 09:24

Tempo życia jest obecnie bardzo szybkie, natłok obowiązków i zadań powoduje, że często śpieszymy się i na wszystko brakuje nam czasu. W związku z tym staramy się urządzać nasze mieszkania i domy w sposób funkcjonalny i praktyczny, pozwalający łatwo zaspokoić nasze potrzeby. Właśnie dlatego popularność kabin prysznicowych od lat rośnie, a producenci armatury wprowadzają coraz to nowe modele do swoich ofert.

 

Kabina prysznicowa - kwadratowa czy półokrągła - jaką wybrać?

Kwadratowa czy półokrągła -to nie jest obecnie jedyny wybór. Oferta Kabin jest tak szeroka i różnorodna że bez trudu znajdziemy model pasujący nawet do najbardziej nieustawnej łazienki.

 

Rodzaje kabin prysznicowych:

Najprostszy podział kabin prysznicowych topodziała ze wzgledu na kształt

Kabiny Walk-In: Zdecydowanie najbardziej innowacyjnym rodzajem kabiny jest kabina prysznicowa typu walk-in. Jest to model kabiny bez zamykanych drzwi, która zbudowana jest w taki sposób, aby strumień wody nie wypadał poza prysznic. Kabina może posiadać ściany boczne, ale jej cechą charakterystyczną jest otwarta konstrukcja przestrzeni prysznicowej. Kabina walk in posiada dość duże wejście, dlatego też jest świetnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych. Najczęściej kabiny tego typu montuje się bez brodzika, co sprawia, że kabina staje się integralną częścią łazienki. Dodatkowo jej niewątpliwą zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości.

Kabiny Prostokątne lub kwadratowe: Bardzo popularnymi kształtami kabin wybieranym przez konsumentów są kabiny prostokątne bądź kwadratowe. Różnorodność rozmiarów pozwala dobrać kabinę idealnie dopasowaną rozmiarem do łazienki. Jesteśmy w satnie złożyć każdą kabinę w zakresie rozmiarów 70 do nawet 200 cm. Kabina prostokątna daje najlepsze efekty wizualne.

Kabiny półokrągłe lub asymetryczne: Kabiny półokrągłe to chyba najpopularniejszy model kabin prysznicowych. Idealnie nadają się nawet do łazienek o najmniejszym metrażu. Ich kształt pozwala mocno ograniczyć miejsce, tak by małe łazienki wydawały się bardziej przestronne.

Kabiny asymetryczne wyróżniają się niestandardowym kształtem. Jeden bok mają dłuszy drugi krótszy, dotego zaokrąglony narożnik. Podobne są do prostokątnych z tym żę mają zaokrąglony jeden narożnik. Zajmują mniej miejsca od prostokątnych. Są mniej popularne od prostokątnych ze wzgędu na wyższą cenę trudniejsze czyszczenie.

Kabiny pięciokatne: Kabiny pentagonalne składają się z symetrycznych ścianek bocznych oraz ściętych drzwi. Ich niebanalny kształt docenią właściciele niestandardowych rozwiązań.

Kabiny przyścienne U: Kabiny przyścienne montowane są bezpośrednio do jednej ze ścian. Mogą być zarówno prostokątne jak i półokrągłe. Sprawdzają sięw dużych łazienkach, zajmują dość znaczną przestrzeń. Należą do segmentu kabin Premium.

Kabina we wnęce: To rozwiazanie idealne dla osób które mają naturalną wnękę w pomieszczeniu. Dopasownie drzwi prysznicowych do tej wnęki nie stanowi problemu. Niegdyś popularne było tworzenie wnęk przez dobudowywanie ściany, ale obecnie to rozwiązanie nie jest popularne.

Kabiny na wymiar: Standartowo kabiny produkowane są w rozmiarach 70cm, 80 cm, 90 cm itd. co 10 cm, Ale każdy inny wymiar, indywidualnie dopasowany do Twoich potrzeb producenci tacy jak Sanswiss, Huppe czy Kermi wykonają wg Twojego projektu. Kabina na poddaszu? Skosy w kabinie? To  nie jest problem. Uznani producenci zrobią to dla Państwa.

Kabiny nawannowe: Osobna kategoria kabin. Artykuł o wyborze kabiny nawannowej znajdziesz tutaj

 

Sposób otwierania drzwi:

W każdym z powyższych kształtów kabin możemy zastosować kilka sposobów otwierania drzwi. Przy wyborze sposobu otwierania drzwi należy barć pod uwagę indywidualne potrzeby i możliwości zastosowania w łazience. Najwiecej różnorodnych rozwiązań oferują kabiny prostokątne i kwadratowe.

Drzwi skrzydłowe: doskonale wygladają. potrzebują przestrzeni do otwarcia. Idealne do dużył łazienek.

Drzwi Skrzydłowe dzielone: Odmiana drzwi sktrzydłowych. posiadająstały element przez co otwieralne skrzydło jest zmniejszone i potrzebuje mniej miejsca do prawidłowego działania.

Drzwi przesuwne: składają się z przesównych 2 lub trzech elementów. Elementy te zsuwają sięna siebie. Drzwi te sprawdzają sięw małych łazienkach.

Drzwi Harmonijkowe: klasycznie składane w harmonijkę. Najczściej do wnętrza kabiny.

Drzwi wahadłowe western: skłądają się z 2 mniejszych skrzydeł. Działają jak drzwi w westernowym saloonie.

 

Kabina na brodziku czy na posadzce:

Kabinę można nontować zarówno na brodziku jak i bezpośrednio na posadzce. To ważne kryterium, bo niektórzy producenci różnicują te rozwiązania. Więc warto upewnić się czy dokonaliśmy właściwego wyboru. Więcej na temat wyboru rozwiązania brodzik czy odpływ liniowy dowiesz się tutaj.

 

Rozmiar kabiny prysznicowej:

Standartowe rozmiary boku kabiny to 80cm, 90cm, 100cm itd co 10 cm  aż do 200 cm. Zaznaczamy, że boku kabiny gdyż każdy bok może mieć inny wymiar. Popularne rozmiary to 120x90cm, 100x80cm. Wieć można złożyć kabinę niemal w dowolnym rozmiarze korzystając z standartowych produktów. Lub zamówieć kabinę na dowolny wymiar wg własnego projektu. Dlatego lepiej zapoznać się z możliwymi rozwiązaniami, zdecydować co będzie najlepsze w naszym wypadku i na koniec zdecydować o rozmiarach tego rozwiązania. W dużych łazienkach podejście to sprawdza się doskonale, W małych łazienkach również, bo może się okazać że oprócz kabiny narożnej półokrągłej istnieją inne rozwiązanie. Kilka uwag o rozmiarach przestrzeni prysznicowej. Kabiny 80x80 są dość ciasne. Jedyny powód by takie i mniejsze stosować to faktyczny brak miejsca. Kabina 80x90 to rozmiar który zaczyna być dobry w użytkowaniu. Standard to 90x90. Każda większa da większy komfort i przyjemność z kąpieli.

 

Kolor kabiny prysznicowej:

Najpopularniejsze kolory to chrom i chrom mat. W zależności od producenta różnie te chromy są nazywane. Dość popularny jest kolor biały. natomiast niewątpliwym hitem są obecnie kabiny czarne i złote. Wybierając kolor warto zwrócić uwagę na dobór różnych elementów łazienki, baterii, kabiny, przycisków do stelaży i akcesorii. Bo o ile czarny praktycznie zawsze będzie do siebie pasował tak złoty ma bardzo wiele odcieni. Uznani producenci kabin dopadowali swoje złoto do złota markowych procucentów baterii łazienkowych. Włąćiewe dopasowanie tych elementów proponuję powierzyć doświadczonemu handlowcowi.

 

Jaki rodzaj szkła do kabiny prysznicowej?

Kabiny prysznicowe najwyższej jakości produkowane są z bezpiecznego szkła hartowanego (prostego lub giętego), którego grubość waha się między 6 a 8 mm. Szkło stosowane w produkcji kabin prysznicowych jest odporne na ścieranie i zarysowania. Warto zakupić kabinę wykonaną ze szkła powleczonego ochronną powłoką chemiczną typu anti-calc, która ogranicza do minimum lub uniemożliwia gromadzenie się na ściankach osadu wapiennego oraz osadów z piany, która powstaje podczas kąpieli. Producenci używają różnych nazw na określenie zabezpieczających powłok. Powłoki te są często unikalnymi technologicznie, opatentowanymi rozwiązaniami. Przed zakupem upewnijmy się, czy wybrany przez nas model kabiny, został wyposażony w tego typu dodatkową ochronę.

Oddzielną sprawą jest wybór koloru lub wzoru szkła. Najefektowniej wyglądają kabiny transparentne. Duża tafla szkła bez żadnych wzorów. Jednak dla chętnych mamy inne możliwości. Szkło mrożone, kompletnie nieprzezroczyste, szkło ciemne przydymione, lub szyby z naniesionymi wzorami.

 

Powłoka ułatwiająca czyszczenie czy warto

Najłatwiej wymyć kabinę która ma proste kształty i niewiele zakamarków. Więc kabiny prostokątne z dużymi szybami bez profili czyści się najłatwiej. Dużym ułatwieniem jest powłoka ochronna. Wyróżniamy 2 rodzaje powłok. Powłoka nanoszona na szkło tzw. Hydrofobowa i powłoka wtopiona w szkło. Trwałość pierwszej jest różna dla różnych producentów i zależy od stosowanych środków chemicznych podczas mycia  kabiny. Druga, czyli powłoka wtopiona w szkło jest tak trwała jak samo szkło.

 

Od czego zależy cena kabiny prysznicowej.

Na cenę kabiny kluczowy wpływ ma ilość profili. I tu zaskoczenie: Im mniej profili w kabinie, tym kabina droższa.

Kabiny premium charakteryzują się czystą formą szkła, jedyne dodatki metalowe to zawiasy. Kabiny takie powiększają optycznie łazienkę. Im mniej profili tym elegantsza kabina. Zdjęcie ponizęj po lewej kabina bezprofilowa vs kabina profilowa zdjęcie po prawej.

Niestety brak profili wpływa na sposób montażu.
Kabiny profilowe montuje się bardzo łatwo. Na profilach łatwo wyregulować wszelkie krzywizny ściany, brak kąta prostego przy połączeniu z brodzikiem lub podłogą. Przy kabinach zawiasowych istnieje problem ich montażu na ścianie i uszczelnienia połączenia szyby ze ścianą. Dlatego najdroższe kabiny najczęściej sprzedawane są z usługą pomiaru i montażu. Pierwsza wizyta Monter to pomiar ścian na których ma być montowana kabina, montaż właściwy odbywa się podczas drugiej wizyty. Bardzo często usługa ta jest wliczona w cenę kabiny.

 

Drugim czynnik wpływający na cenę to sposób otwierania drzwi. Najtańsze są drzwi przesuwne. Związane jest to z koniecznością ich montażu w profilach.

Kabiny zawiasowe są droższe. Należy pamiętać że dobry zawias to zawias unoszony. Podczas otwierania podnosi taflę drzwi o kilka milimetrów, dzięki czemu kabina działa płynnie, nie ociera o brodzik.

Kolejny czynnik jest grubość szyby, tu sprawa jest prosta. Im grubsze szkło tym kabina droższa. Kabiny premium to min 6mm szkła.

 

Podsumowując:

Kabiny niskobudżetowe najczęściej posiadają profile i drzwi suwane. W zdecydowanej większości są to kabiny półokrągłe. Sprzedawane są jako komplety.

Kabiny premium to kabiny bezprofilowe, z drzwiami skrzydłowymi, w dużej mierze prostokątne. Najczęściej takie kabiny sprzedawane są w 2 częściach. Dzięki temu dowolnie można dobrać rozmiar kabiny, kształt, sposób otwierania drzwi i inne parametry, wszystko po to aby dobrać rozwiązanie do indywidualnych potrzeb klienta. Jednak samodzielny dobór nie jest łatwy. Zalecamy kontakt z konsultantem.

 

Jaką kabinę wybrać do małej łazienki

Najprostsza i najbardziej oczywistą odpowiedzią jest: kabina Półokrągła z drzwiami suwanymi

Jeżeli możemy pokombinować z prostokątem lub kwadratem to należy zwrócićuwagę na sposób otwarcia drzwi. Drzwi suwane, drzwi harmonijkowe, drzwi składane dobrze będą pasować domałych łazienek.

Zasady ogólne: w małej łazience szczególnie ważne jest by kabina nie ograniczała przestrzeni. Dlatego szkło przezroczyste sprawdzi się najlepiej. Rozwiązania z minimalną ilością profili będą idealne. Drzwi nie skrzydklowe. Gdyż te potrzebyją przestrzeni do otwarcia.

 

 
Zobacz wszystkie KABINY PRYSZNICOWE >>>

Przetwarzam...

Dodano do koszyka

Ilość: 0 Cena: 0 zł


Przejdź do kasy
Strona wykorzystuje pliki cookies oraz local storage w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www. Więcej na Polityka prywatności cookies oraz local storage