Wybierz temat:

Cieknący kran w kuchni - jak naprawić w kilka minut?

21.05.2022 14:36

Życie bez wody jest niemożliwe. Bez niej ludzie, rośliny i zwierzęta nie przetrwają. Woda ma wielkie znaczenie na naszej planecie, dzięki niej rozwija się życie. Kapiąca woda z kranu może prowadzić nie tylko do marnotrawstwa, ale również wynikać z poważniejszej awarii baterii. Pewnie każdy z nas nie raz borykał się z takim problemem w swojej kuchni lub łazience. Jak naprawić cieknący kran? Czy zawsze warto go naprawiać, a może czasem lepiej kupić nowy? Na wszystkie powyższe pytania odpowiadamy w tym artykule. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

Kiedyś sprawa była prosta, jeśli kran cieknie po zakręceniu oznaczało to wymianę uszczelki. Nawet nie będąc hydraulikiem, każdy z nas był w stanie wykonać tą czynność własnoręcznie. W dzisiejszych czasach różnorodność baterii z dodatkowym oprzyrządowaniem (np. z mieszaczami, głowicami lub filtrem) bardziej się skomplikowała i przy cieknącym kranie nie zawsze wiemy co jest tego przyczyną. Zaczynasz zastanawiać się jak naprawić cieknący kran w kuchni, ile to będzie kosztować i czy nie lepiej kupić nowy. Nie panikuj, krok po kroku podpowiemy Ci co może być przyczyną  usterki.  Nasz artykuł przeprowadzi Cię przez proces naprawy.


Naprawa cieknącego kranu – od czego zacząć?

Czy warto bagatelizować usterkę? Na pewno nie. Jeżeli masz "żyłkę majsterkowicza", nie musisz korzystać z pomocy hydraulika, wystarczy poznać najczęstsze przyczyny przecieku i przystąpić do pracy. Cały proces nie jest zbyt skomplikowany i nie powinien przysporzyć większych kłopotów oraz zająć zbyt wiele czasu.


Przy każdej naprawie kranu, rozpoczęcie prac wiążę się koniecznością odcięcia dopływu wody. W tym celu należy zakręcić zawór główny w budynku. W blokach zazwyczaj znajduje się on w piwnicy, rzadziej na pionach lub w mieszkaniach. Jeżeli nie jesteś pewien usytuowania, skontaktuj się z koniecznie z administracja lub zarządcą budynku. Pamiętaj również o spuszczeniu resztek wody z instalacji.

Zaczynając naprawę w pierwszej kolejności ustal miejsce nieszczelności. Czy kran cieknie od spodu, czy po zakręceniu np. przez wylewkę, lub obok pokrętła, bo to ma istotne znaczenie. W nowocześniejszych typach baterii, (np. jedno uchwytowych) stosowane są głowice i w tego typu kranach wyciek wody może oznaczać konieczność wymiany jej na nową.Naprawa cieknącego kranu – narzędzia

Przed przystąpieniem do usuwania usterki potrzebne nam będą następujące narzędzia:

- nóż lub scyzoryk,

- klucz nastawny (czyli szwedzki) - możliwość regulacji rozstawu szczęk, co pozwala zarówno na odkręcenie nakrętki i śruby  mocującej uszczelkę kranu.

- klucz płaski - idealnie sprawdzi się do demontażu oraz późniejszego montażu wylewki, przykręci ją mocno i solidnie.

- klucz imbusowy - pomocny, gdy cieknący kran wymaga wymiany uszczelki na głowicy lub całej głowicy.

- szczypce do rur - zapewniają szybką i pewną regulację bezpośrednio na chwytanym przedmiocie

- komplet uszczelek.


Naprawa cieknącego kranu krok po kroku

Naprawa lub wymiana głowicy - żeby dostać się do śruby wewnętrznej należy zdjąć zaślepkę, najlepiej podważając ją nożem. Odkręcamy ją kluczem nastawnym i demontujemy klamkę kranu i pierścień. Poniżej  pierścienia znajduje się kolejna nakrętka, która dociska głowicę. Odkręcamy ją i wymieniamy starą na nową. Przed wymianą warto sprawdzić, czy na "starej" głowicy nie poluzowała się nakrętka, czasami wystarczy ją dokręcić, żeby wyeliminować przyczynę przecieku. W sklepach są dostępne głowice do baterii jednouchwytowych w rozmiarach 3/8 cala i 1/2 cala, suwakowe i ceramiczne o sposobie montażu męskiego i żeńskiego. Najlepiej zabrać ze sobą starą głowicę na wzór i o szczegóły dopytać sprzedawców.

Wymiana uszczelki - w kranach dwuuchwytowych (oddzielne pokrętła do wody ciepłej i zimnej) najczęstszą przyczyną cieknącej wody jest zużyta uszczelka. Zanim to zrobimy, warto zlokalizować źródło przecieku. Woda mogła znaleźć swoje ujście - w przypadku zakręconego kranu przez wylewkę, w pozostałych przez nakrętkę wylewki, obok sworznia lub między głowicą a dławicą.

Dokręcenie dławicy - gdy źródłem przecieku w okolicach sworznia pokrętła jest obejmująca go dławica, zdejmij ze sworznia pokrywę pokrętła lub śruby, które go mocuje, a następnie całego pokrętła. W ten sposób można uzyskać dostęp do sworznia i dokręcić kluczem nastawnym dławicę, która go obejmuje. Gdy to nie pomoże, najpewniej uszkodzona jest uszczelka i należy ją wymienić. Zwróć uwagę również na sznur uszczelniający na skokach gwintu, najlepiej stary zastąp taśmą uszczelniającą, to pomoże zatrzymać kapanie z kranu. Istotne i ważne jest przy tym, żeby nowa uszczelka była tego samego rozmiaru co stara. W sprzedaży są dostępne uszczelki wykonane z różnych materiałów; gumowe, silikonowe oraz nylonowe.

Wymiana wylewki - wystarczy odkręcić śrubę, która mocuje wylewkę, wymienić uszczelki lub pierścienie i dokręcić wylewkę z powrotem. Trzeba pamiętać o tym, aby wyregulować stopień dokręcenia, dzięki czemu wylewka będzie mogła swobodnie poruszać się na bokiNaprawa cieknącego kranu – czas

Czas naprawy przeciekającego kranu zależy od uszkodzenia, prosta wymiana uszczelki zajmie nam od 30-45 minut do godziny, tyle samo wymiana głowicy lub wylewki. Do tego trzeba doliczyć czas zakręcenia zaworów w pionie głównym. Jeżeli "przy okazji" chcemy sprawdzić stan instalacji, usunąć zabrudzenia oraz przeprowadzić konserwację, będziemy potrzebować dodatkowo około 1 godziny.

Prace mogą się przedłużyć jeśli okażę się, że usterka jest bardziej skomplikowana, a my nie mamy przy sobie potrzebnych elementów i trzeba się udać do sklepu po odpowiednie dodatkowe części, co automatycznie wydłuża czas całej naprawy.Kiedy naprawa cieknącego kranu się nie opłaca?

Rosnące rachunki za wodę (i nie tylko) to niebagatelna kwota w naszych wydatkach. Dlatego, każda usterka, która powoduje utratę wody powinna być niezwłocznie naprawiona. Przeciekający lub zepsuty kran może nas kosztować dodatkową opłatą za 10-15 litrów wody z której nie skorzystaliśmy, a po prostu nam wyciekła. Pamiętajmy, że ta ilość wystarcza na szybki prysznic, a 3 dni kapiącego kranu pozbawia nas relaksującej kąpieli. Ponadto, kapiące krople mogą powodować powstawanie osadu i rdzy, które po dłuższym czasie będą trudne do usunięcia i mogą nam uszkodzić powłokę umywalki, wanny lub zlewu. Jeżeli więc okaże się,  że pomimo wymiany uszkodzonych elementów z kranu dalej kapie, to oznacza, że jest on uszkodzony i konieczna będzie wymiana na nowy. Nowoczesne modele baterii łazienkowych, potrafią znacznie przyczynić się do zmniejszenia opłat za wodę, pozwalają na ustawienie pożądanej temperatury i natężenia wypływającej wody. Wyposażone w różnego rodzaju ograniczniki, wyświetlacze LED, a także popularne perlatory, które  umieszczone na końcu wylewki  zmniejszają wypływ wody nawet o 30%. Różne typy i rodzaje baterii są dostępne u różnych producentów. Bez problemu można wybrać modele o  unikalnych rozwiązaniach, niezliczonych możliwościach, kolorach, kombinacji kształtów i wykończeń.Jak wybrać nowy kran do kuchni?

Wbrew pozorom, armatura jest bardzo ważnym elementem dekoracyjnym. Dzięki niej, każda  kuchnia nabiera stylowego charakteru i uroku. Na rynku jest ogromny wybór baterii o różnych kształtach, kolorach i cenach. Baterie z filtrem do wody,  z kontrolę wielkości strumienia i temperatury wody to przykład,  jak  wiele  wariantów i wymiernych korzyści ekonomicznych, ekologicznych oraz zdrowotnych możemy uzyskać, inwestując wygodne w obsłudze oraz nowoczesne krany.


Polecani producenci baterii kuchennych

Najnowsze technologie, dobra jakość materiałów z których są wykonane oraz stylistyka zadowoli gusta, każdego użytkownika. Przejrzyste, proste, minimalistyczne oraz w rozmiarze XL baterie Firmy GROHE, nadają się do wszystkich zastosowań, sprawdzają się zarówno w mieszkaniach prywatnych jak i w innych sektorach gospodarczych. Każda kolekcja oferuje szeroki wybór baterii, które doskonale komponują się z każdym stylem i wnętrzem. Ten znaczący producent armatury sanitarnej na rynku niemieckim, zmienia łazienkę i kuchnię w strefę komfortu.

Bez wody ciężko jest funkcjonować. W każdym gospodarstwie domowym jest wykorzystywana do picia, gotowania i utrzymania czystości. System Grohe Blue® Pure to rozwiązanie, które pozwala się cieszyć smakiem naturalnej wody. Wkład filtra może oczyścić do 650 litrów wody i jest łatwy do wymiany. Dzięki unikalnej technologii dostarcza czystą, orzeźwiającą wodę, bez posmaku metali ciężkich, kamienia czy chloru podczas pięciostopniowego procesu oczyszczania. Dzięki temu następuje poprawa smaku wody i jej jakość.  System kuchenny GROHE składa się z baterii kuchennej oraz filtra do wody, który można wygodnie zainstalować pod zlewem. Ponadto, bateria jest wyposażona w dwa odseparowane kanały wodne – jeden do wody filtrowanej i drugi do zwykłej wody kranowej.

Grohe Blue Pure Eurosmart Bateria kuchenna zlewozmywakowa

Bardziej rozbudowanym rozwiązaniem jest wersja Grohe Blue Home czyli inwestycja na długie lata, korzystna dla Twojego zdrowia i portfela. Bez wychodzenia z domu i dźwigania ze sklepu butelkowanej wody, możesz się napić wody mocno, średnio albo mało gazowanej prosto z kranu. Znajdujące się we wnętrzu armatury dwa oddzielne kanały wodne z unikalną budową perlatora,  dostarczą schłodzoną i świeżą wodę w trzech wariantach. Wystarczy przekręcić uchwyt znajdujący się z lewej strony baterii i ustawić rodzaj wody a podświetlane ikony diodą LED poinformują nas o stopieniu nasycenia gazem. 

Grohe Blue Home bateria kuchenną filtruje chłodzi i gazuje wodę

Jeżeli jesteś "złotą rączką" i lubisz majsterkować idealny dla Ciebie może być Grohe Quick Fix.  Jest to wyjątkowy katalog produktów łazienkowych i kuchennych, które w łatwy sposób zamontujesz samodzielnie. W zestawie wszystko co potrzebne do samodzielnej instalacji otrzymasz w jednym pudełku. Narzędzia montażowe, dołączane do produktu z systemem FastFixation Plus (łatwe dokręcanie armatury),  przejrzysta instrukcja i kod QR z filmem instruktażowym pomogą Ci szybko i bez kłopotu zamontować każdą baterię. Podstawowa gwarancja na produkty GROHE wynosi 5 lat. Po zarejestrowaniu produktu z kolekcji Grohe Quick Fix masz możliwość jej przedłużenia jeszcze o rok. Warto spróbować!! Samodzielny montaż bez potrzeby "wzywania" fachowca, to spora oszczędność dla naszej kieszeni.

Grohe Start bateria kuchenna zlewozmywakowa QuickFix

Marka Franke oferuje harmonijne współgrające ze sobą elementy, które doskonale komponują się z najnowszymi wyrobami ceramicznymi i Twoim indywidualnym stylem. Od ponad 100 lat Firma opracowuje rozwiązania, które są wybierane do mieszkań i domów, obiektów użyteczności publicznej, wysokiej klasy hoteli oraz luksusowych apartamentów w całej Europie i na świecie. Od momentu powstania, koncentruje się na produktach wysokiej jakości, prezentujących przyjazne użytkownikowi rozwiązania techniczne, które przyczyniają się do oszczędności wody i energii. Każda kolekcja oferuje elegancję detali i wyrafinowaną technologię, która dają pewność, że będzie służyła ich użytkownikom przez lata. Lepszy smak kawy, herbaty, domowych soków i napojów, a nawet zup uzyskamy dzięki sprawdzonym systemom oczyszczania wody Vital i Clear Water. Franke Vital to elegancka, kompaktowa bateria kuchenna wyposażona w innowacyjny filtr kapsułkowy. Niewielka kapsułka kryje w sobie zaawansowany, kilkuetapowy filtr, który zatrzymuje m.in. rdzę, mikrocząsteczki plastiku i osady, a także ponad 99,99% bakterii i wirusów. Jedna kapsułka pozwala na skuteczne filtrowanie nawet do 600 litrów wody.

Franke Vital bateria kuchenna zlewozmywakowa

System Franke Clear Water jest montowany w szafce pod zlewozmywakiem. Urządzenie pozwala na przefiltrowanie 800 l wody. Dzięki elektronicznemu zegarowi z wyświetlaczem oraz sygnalizatorem wiemy, kiedy konieczna jest wymiana filtra. System gwarantuje Tobie i najbliższym zdrowe nawodnienie organizmu. Baterie doskonale będą pasować do każdej kuchni, urządzonej w dowolny sposób. Baterie kuchenne są dostępne w dwóch modnych wykończeniach: chrom/gun metal oraz czarny mat/stal szlachetna. Z Franke  masz pewność, że woda pita przez Twoją rodzinę jest w pełni bezpieczna, zdrowa, czysta i smaczna.

Baterie Hansgrohe pozwalają każdego dnia odkrywać zupełnie nowy poziom komfortu. Marka  wszystkie swoje produkty wykonuje z ekologicznych materiałów przyjaznych dla środowiska. Ekologiczny proces produkcji jest potwierdzony wieloma certyfikatami i znakami jakości. Firma funkcjonuje w branży od 1901 roku. Ponadczasowa klasyka, minimalistyczna elegancja, nowoczesne wzory, które wpisują się w najnowsze trendy w aranżacji wnętrz to znak rozpoznawczy tego producenta. Armatura przyciąga wzrok każdego konesera dobrego smaku i wybierają ją zarówno klienci biznesowi jak i indywidualni. Obszerna gama produktów cieszy się wielką renomą, a jej produkty są użytkowane, znane i cenione na całym świecie.

Serii M71 z przyciskiem Select jest innowacyjnym rozwiązaniem.  Włączanie i wyłączanie wody jest w bezpośrednim zasięgu dłoni.  Oddzielny element obsługi montuje się na brzegu zlewozmywaka lub na kuchennym blacie w najwygodniejszym miejscu dla użytkownika.  Obrót przycisku otwiera lub zamyka odpływ wody. Natomiast w  przypadku wariantu M71 z uchwytem na brzegu zlewozmywaka możesz dodać strumieniowi mocy lub zredukować jego intensywność. Dodatkowo można również regulować intensywność strumienia i temperaturę wody. Armatura Hansgrohe to rozwiązanie, które pozwala się cieszyć smakiem naturalnej wody, unikalny design i innowacyjne technologie dostępne w szerokiej palecie modeli baterii wykonanych w jakości “Made in Germany”.

Hansgrohe M71 Bateria kuchenna zlewozmywakowa 2-otw

Baterie Omnires wniosą świeżą energię do Twojej kuchni. To wszystko dzięki nowoczesnej technologii i inteligentnemu projektowaniu, którym wyróżniają się baterie kuchenne dostępne w modnych wykończeniach i kolorach; chrom, nikiel, grafit, miedź, złoto, złoto szczotkowane, czarny, czarny/złoty. Polski producent od ponad 30 lat dostarcza klientom najbardziej oryginalne kolekcje, które  zachwycają czystą linią i nieskazitelną formą, będącą wyrazem pasji w dążeniu do ideału. Jest to nowoczesny zakład, który jest otwarty na ciągle zmieniające się trendy oraz pogoń za niepowtarzalnym wzornictwem wyznaczając nowe horyzonty aranżacyjne. 

Przemyślane rozwiązania stylistyczne nadają baterią Omnires ponadczasowy charakter i niepowtarzalną stylistykę. Funkcjonalne i stylowe baterie Omnires to gwarancja najwyższej jakości i optymalnego komfortu użytkowania. Firma doskonale wie, jak spełnić pragnienia klientów. Wieloletnie doświadczenie, które przekłada się na wiedzę, widać w każdym detalu tworzonych przez nią produktów. Popularną baterią zlewozmywakową jest złota bateria Omnires Tula.

Omnires Tula bateria kuchenna zlewozmywakowa, złoto

Blanco - nie możesz się zdecydować, jaką armaturę wybrać?  Postaw na inteligentne korzystanie z wody. Dzięki produktom Firmy Blanco korzystanie z wody jest wygodne, bezpieczne, zrównoważone i przynosi korzyści nie tylko dla ludzi, lecz także dla środowiska. Od momentu powstania w roku 1925, firma koncentruje się na produktach wysokiej jakości, prezentujących przyjazne użytkownikowi rozwiązania techniczne, które przyczyniają się do oszczędności wody i energii.  To wszystko dzięki technologii i inteligentnemu projektowaniu. Baterie z wyciąganą wylewką prysznicową lub  tradycyjne z dźwignią mieszacza, będą doskonale współgrać z Twoim zlewozmywakiem i pasować do Twojej kuchni.​ Bateria z automatycznym czujnikiem napełni wodę Twoje naczynia bez dotykania baterii. Wystarczy przesunąć rękę pod czujnikiem, a woda zaczyna sama płynąć. Dodatkowo możesz ustawić temperaturę, której potrzebujesz oraz regulować ilość wody. Armatura firmy Blanco jest dostępna w różnych kolorach, łatwa w utrzymaniu czystości i wytrzymała. Różnorodny wybór wzorów i stylów pozwala wybrać odpowiednią jednodźwigniową baterię do kuchni urządzonej w praktycznie dowolnym stylu — minimalistycznym, przemysłowym lub rustykalnym.​

Baterie Kludi stanowią harmonijne połączenie stylu tradycyjnego ze współczesnym wzornictwem. Założona w 1926 roku firma Kludi jest liderem rynku niemieckiego oraz wiodącą w Europie dostawcą armatury sanitarnej. Misją firmy jest sprawianie, aby korzystanie z wody było łatwe i ekologiczne, zgodnie z obietnicą jakości: „Water in Perfection“. Funkcjonalność, doświadczenie, proste i niezawodne działanie koncentruje się na oczekiwaniach klientów.

Kludi Bingo Star Bateria zlewozmywakowa, kuchenna z wyciąganą wylewką

Podsumowując oferta baterii jest niezwykle bogata, od klasycznych, retro, minimalistycznych, liniowych i jednouchwytowych lub dwu. Różna kolorystyka, odcienie od złota do srebra, sprawia, że każdy klient znajdzie dla siebie armaturę odpowiadającą jego gustom. Baterie można naprawić, kupić lub wymienić na nową. Każde rozwiązanie, które pozwoli zapobiec marnotrawieniu wody i zaoszczędzić wydatki to wymierne korzyści dla nas i  inwestycja w ochronę środowiska.


SPRAWDŹ NASZE NAJLEPSZE KATEGORIE

 • Baterie łazienkowe
  Baterie łazienkowe
 • Umywalki i zlewy
  Umywalki i zlewy
 • Toalety i WC
  Toalety i WC
 • Stelaże podtynkowe
  Stelaże podtynkowe
 • Prysznice
  Prysznice

Tagi:

Przetwarzam...

Dodano do koszyka

Ilość: 0 Cena: 0 zł


Przejdź do kasy