Wybierz temat:

Jak wybrać baterię umywalkową? Rodzaje baterii umywalkowych

26.08.2018 10:00

Urządzając łazienkę warto szczególnie dużo uwagi poświęcić bateriom umywalkowym. Są to sprzęty, które najszybciej się psują i ulegają zniszczeniu, dlatego ich właściwe dobranie jest tak istotne. W dzisiejszych czasach rynek armatury łazienkowej obfituje w różne rodzaje baterii i często klienci mają problem z wyborem najbardziej odpowiedniego typu. W tym artykule przyjrzymy się palecie produktów  dostępnych w sklepach i pokażemy, jakie kryteria wziąć pod uwagę przy ich zakupie. Nabywając baterie powinniśmy ocenić je pod względem miejsca montażu, sposobu obsługi, ilości otworów potrzebnych do montażu, kształtu, rodzaju wylewki, klasy szumów oraz materiału, z jakiego są wykonane.



Podział baterii umywalkowych ze względu na miejsce montażu



- Baterie sztorcowe,

czyli stojące to najbardziej popularna grupa baterii umywalkowych. Mogą one być zamontowane w specjalnym otworze wykonanym w umywalce lub w blacie szafki, na której znajduje się umywalka. W zależności od typu umywalki możemy wybrać  baterie niskie, średnie lub wysokie. Przykładem takich produktów są bateria HushLab Belvedere umywalkowa złotaHagendsen&Smith Pind bateria umywalkowa czarna czy Grohe Essence bateria umywalkowa S.

       Gohe Essence bateria stojąca średnia                         Hagendsen&Smith Pind Bateria bateria stojąca wysoka                 HushLab Belverde Bateria stojąca niska



- Baterie ścienne podtynkowe

to produkty coraz bardziej poszukiwane. Ich wygląd jest estetyczny i minimalistyczny, gdyż całe przyłącze schowane jest w ścianie. Z tego też względu łatwo utrzymać je w czystości. Ich dodatkowym walorem jest oszczędność zajmowanego miejsca. Niewątpliwe zalety tych baterii powodują, że ich popularność na rynku jest coraz większa. Ciekawe przykłady takich produktów to Hansgrohe talis E złota, Grohe Essence chromowana czy Hagendsen&Smith Platz Bateria umywalkowa podtynkowa czarny matowy.

       Hansgrohe Talis E bateria podtynkowa złota                Hagendsen&Smith Platz Bateria podtynkowa czarna                Grohe Essence bateria podtynkowa chrom

Zwolennicy baterii podtynkowych chwalą ich wygląd i funkcjonalność. Przeciwnicy podkreślają wyższą cenę. Armatura podtynkowa zajmuje mało miejsca, co jest ważne, jeśli dysponujemy bardzo małą łazienką. W przypadku baterii podtynkowych do umywalek, należy pamiętać o tym, że armatura musi znajdować się na odpowiedniej wysokości – nie za nisko, ani nie za wysoko w stosunku do umywalki. Do zalet łazienki plus bateria umywalkowa podtynkowa należy również możliwość łatwej wymiany elementów zewnętrznych (rączki mieszacza, wylewki, rozety) na inne. Można to zrobić w każdej chwili, najlepiej jednak, by nowe części pochodziły od tego samego producenta.



- Baterie ścienne

montowane natynkowo to obecnie mało popularny towar. Kto je jeszcze panięta? Bateria wisząca nad umywalką z dwoma kurkami i wylewką w kształcie U. Występują w starym budownictwie w łazienkach dawno nie remontowanych.




- Baterie wolnostojące

to wysokie baterie montowane w podłodze, bardzo nowoczesne, komfortowe i nietuzinkowe. Są rzadko spotykane i najczęściej montowane w eleganckich pokojach kąpielowych typu SPA.



Podział baterii umywalkowych ze względu na sposób obsługi

       HushLab Siena Gold Bateria jednouchwytowa            Steinberg Seria 250 bateria dwuuchwutowa            Tres Tempo-tres Zawór umywalkowy bateria elektryczna



- Baterie jednouchwytowe

to takie, które mają jedną dźwignię i głowicę mieszającą. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu, gdyż za pomocą dźwigni – uchwytu, bez problemu można ustawić temperaturę wody i siłę jej strumienia. W niektórych modelach dźwignia działa dwustopniowo. Na początku pozwala na wypłynięcie połowy strumienia wody, a pełny strumień jest dostępny po pokonaniu wyczuwalnego oporu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy znacznie oszczędzić zużycie wody. Innym ekologicznym rozwiązaniem jest umieszczenie na dźwigni „ekoprzycisku”, który ustala wypływanie wody i jej temperaturę na ustalonym z góry poziomie.


- Baterie dwuuchwytowe

są wyposażone w dwa pokrętła, jedno do regulacji wody ciepłej, drugie – do zimnej. Ze względu na większe niż w bateriach jednouchwytowych zużycie wody, są to produkty coraz rzadziej wybierane. Ciekawie prezentują się w łazienkach w stylu retro, gdyż dobrze pasują do stylizacji tego typu.

- Baterie pneumatyczne, albo czasowe najczęściej stosowane są w toaletach publicznych. Ich konstrukcja powoduje automatyczne zamknięcie przepływu wody po kilkunastu lub kilkudziesięciu sekundach. Zasada ich działania opiera się na wykorzystaniu słupa sprężonego powietrza powstającego po naciśnięciu baterii, do otwierania zaworu wypływowego. Po mechanicznym otwarciu powietrze rozprężane jest powoli na zaworze rozprężnym, wskutek czego bateria  automatycznie zamyka przepływ wody. Takie rozwiązanie powoduje mniejsze zużycie wody w szkołach, przedszkolach, ośrodkach sportowych i innych miejscach użyteczności publicznej.

- Baterie elektryczne,

bezdotykowe to najnowocześniejszy rodzaj produktów.  W centrum baterii elektronicznej jest zawór elektromagnetyczny, połączony w jeden obwód z czujnikiem podczerwieni. Otwieranie oraz zamykanie zaworu odbywa się w sposób całkowicie automatyczny, bezdotykowy i zachodzi w momencie pojawienia się lub usunięcia z obrębu działania czujnika obcego ciała. Te baterie umożliwiają umycie rąk bez zbędnego dotykania powierzchni uchwytów czy kranów. Poza tym nie trzeba w nich za każdym razem regulować temperatury wody oraz wielkości strumienia, gdyż utrzymują ustawione wcześniej parametry na niezmienionym poziomie. Dzięki temu możemy bardzo ograniczyć zużycie wody.





Podział baterii umywalkowych ze względu na ilość otworów

Kupując baterie powinniśmy tez wziąć pod uwagę liczbę otworów potrzebnych do jej zamontowania.  W zależności od konstrukcji baterii może być ona  jednootworowa, przykładem takiego produktu jest bateria Kludi Bozz, dwuotworowa jak bateria HushLab Sienna, czy trzyotworowa jak bateria Hansgrohe Talis 3-otworowa złota.

     Kludi Bozz bateria umywalka jednootworowa                HushLab Siena Bateria umywalkowa dwuotworowa               Hansgrohe Talis E bateria trzyotworowa 



Podział baterii umywalkowych ze względu na kształt

Kształt baterii jest uzależniony od stylu, w jakim jest ona zaprojektowana. Z reguły baterie nowoczesne i minimalistyczne wyróżnia większa prostota linii niż baterie klasyczne czy retro. Popularne kształty baterii to patyk, czyli uchwyt w kształcie cienkiego patyczka. Kolejnym popularnym kształtem jest kant, czyli bateria posiadająca kanciaste wykończenie. Dalej wyrożniamy joystick, w którym tradycyjną rączkę do kontroli strumienia zastąpiono uchwytem przypominającym joystick. Ostatnią grupą są baterie w kształcie litery U, L lub inne mniej standardowe. 

      Hagendsen&Smith Pind Bateria umywalkowa patyk       Hansgrohe Vernis Bateria umywalkowa kant          Grohe Eurodisc Bateria umywalkowa joystick.



Podział baterii umywalkowych ze względu na wysokość i długość wylewki

Pierwszorzędną kwestią przy wyborze wylewki jest jej wysokość i kształt. Powinny być one dobrane do wielkości umywalki. Baterie sztorcowe, stojace produkowane są w kilku wysokościach S,M,L,XL. Wybór jest na tyle szeroki że bez problemy dopasujemy wysokoąć baterii do wysokości posiadanej umywalki.
W przypadku baterii umywalkowych podtynkowych ważnym parametrem jest długość wylewki. W zależności od wielkości umywalki i jej odległości od ściany dobieramy długośćwylewki baterii.

Ruchoma wylewka pozwala na manewrowanie nią i ustawienie w zależności od swoich potrzeb, przykładem takiej baterii z wylewką jest Hansgrohe Finoris bateria umywalkowa biała.

Hansgrohe Finoris bateria umywalkowa 230 z wyciąganą wylewką 2jet i korkiem Push-Open biały matowy


umywalkowe info




Klasa szumu baterii - co to takiego?

Ile  razy spotkałeś siez baterią która po otwarciu wyje? buczy? szumi? Podczas zakupu nikt na ten parametr nie zwraca uwagi. Nie wszystkie baterie mają ten parametr podany. Bo tak na prawdę tylko najlepsi, uznani producenci oferująbaterie ciche.

Klasa szumów to wskaźnik informujący o poziomie hałasu jaki wytwarza bateria przy całkowitym otwarciu, w odległości 1 m od wylewki. Jest ona mierzona w decybelach i w zależności od poziomu hałasu  baterie dzieli się na:

-          I-szą klasę szumów, jeśli hałas ten nie przekracza 20 dB,

-         II-gą klasę szumów, jeśli hałas mieści się w przedziale 20-40 dB.



Materiał z jakiego wykonuje sie baterie łazienkowe

Większość modeli baterii łazienkowych wykonana jest z mosiądzu, czyli ze stopu miedzi i cynku. Może on również zawierać dodatki takich metali, jak: glin, cyna, ołów, żelazo, chrom czy mangan. Mosiądz ma charakterystyczny złotawy kolor, jest odporny na korozję i łatwy w obróbce. Baterie łazienkowe o dobrej jakości mają główne elementy, czyli korpus i wylewkę wykonane właśnie z mosiądzu. Takie części są bardzo trwałe, dlatego też wielu producentów udziela na nie wieloletniej gwarancji. Kupując baterie warto też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest jej głowica. Głowica odpowiada za szereg najważniejszych funkcji, takich jak regulowanie strumienia wody, mieszanie i oddzielanie ciepłej i zimnej wody, a także szczelność całej armatury. Najpopularniejsze i najtrwalsze są modele ceramiczne, ale zdarzają się też mniej trwałe głowice wykonane z plastiku.

Kolejną rzeczą, która powinniśmy mieć na względzie jest powłoka baterii łazienkowych. Najczęściej spotykane są produkty pokryte chromem, który nadaje bateriom połysku i zabezpiecza je przed działaniem wody. Cienka powłoka chromowa po pewnym czasie staje się matowa i jest podatna na zarysowania. W zależności od ceny modelu warstwa chromu jest cieńsza lub grubsza, a im droższa jest bateria, tym grubsza warstwa chromu ją pokrywa. Innym rodzajem powłoki jest powłoka PVD powstała dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii. Jest ona  używana do barwienia metalowych powierzchni, a stal szlachetna pokryta nią ma gładką i przyjemną w dotyku fakturę. Poza tym powłoka PVD charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi i antyalergicznymi oraz odpornością na uszkodzenia oraz zarysowania.

W tańszych modelach baterii często stosuje się plastikowe głowice oraz cienką warstwę chromu. Regularne użytkowanie oraz czyszczenie może skutkować powolnym ścieraniem powłoki. Właśnie z tych powodów warto pomyśleć o zakupie modelu droższego, który będzie znacznie bezpieczniejszy i mniej awaryjny.



Dostępne style i kolory baterii

Baterie łazienkowe można kupić w najmodniejszych w danym okresie kolorze. Warto jednak zwracać uwagęjak nanoszony jest kolor na kupowanąbaterię. Zdecydowanie najtrwalszą powłokęposiadają baterie wykonane w technologii PVD. Malowanie proszkowe i powłoki galwaniczne są zdecydowanie mniej trwałe.

Na rynku istnieje wielka obfitość baterii łazienkowych różnego rodzaju. Kupując dany model powinniśmy dopasować go do stylu, w jakim jest urządzona nasza łazienka. Jeśli decydujemy się na nowoczesne wnętrze, warto zainwestować w baterie o niestandardowych kształtak takiego typu jak np Axor Starc V jedouchwytwa bateria umywalkowa. W pomieszczeniach urządzonych w stylu retro warto zamontować baterie retro, najczęściej są to baterie dwuuchwytowe na przykład Dornbracht Tara bateria umywalkowa dwuuchwytowa. Wybierając wnętrze tradycyjne, z reguły kupujemy baterie pokryte najpopularniejszą powłokę chromową, na przykład Gessi Rettangolo colour bateria umywalkowa chromowana: W łazienkach wyrafinowanych i eleganckich dobrze sprawdzi się złoto, w tym szczególnie popularne osotatnio złoto szczotkowane, jak w modelu HushLab Siena brushed gold. Baterie czarny, szczególnie w kolorze czarny matowym świetnie prezentują się w stylu industrialnym czy minimalistycznym, popularnym modelem jest bateria HushLab Siena black.

      AXOR Starck V Bateria umywalkowa nowoczesna                Dornbracht Tara. bateria umywalkowa retro             HushLab Siena Black bateria umywalkowa czarna



Perlator, co to jest i jakie spłenia funckcje?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj baterii wybierzemy, warto zastanowić się nad kwestią gospodarowania wodą w naszym domu. Mniejsze zużycie wody jest istotne z punktu widzenia rachunków, jakie płacimy oraz dbania o środowisko naturalne, w którym zasoby wody są ograniczone.  Niewielkie i niedrogie urządzenie, jakim jest perlator sprawia, że oszczędzamy wodę bez żadnych wyrzeczeń. Perlator to metalowy pierścień z sitkiem lub systemem komór, którego zadaniem jest napowietrzenie wody i zwiększenie jej objętości. W zależności od modelu możemy wybrać perlator nakładany na wylewkę lub wbudowany w baterię. Pomimo mniejszej ilości wody wydostającej się z wylewki, dzięki perlatorowi mamy wrażenie, że jest jej dużo więcej. Sprawia on też, że wylatująca woda tworzy strumień o wyższym ciśnieniu, dzięki temu jest lepiej nakierowany i się nie rozpryskuje. Inwestycja w to urządzenie zwróci nam się bardzo szybko, bo może ono spowodować zmniejszenie zużycia wody nawet o 60%.











 






ZOBACZ WSZYSTKIE BATERIE UMYWALKOWE >>>

 


Podsumowując, baterie łazienkowe różnią się od siebie pod względem miejsca montażu, sposobu obsługi, ilości otworów potrzebnych do montażu, kształtu, rodzaju wylewki, klasy szumów oraz materiału, z jakiego są wykonane. Aby wybrać właściwy model powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko funkcjonalność i wygląd danego produktu, ale przede wszystkim jego jakość. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że baterie wykonane z trwałych materiałów są droższe, ale posłużą nam dużo dłużej, niż tańsze i mniej solidnie zrobione produkty. Warto postawić na dobrą, niezawodną markę dającą wieloletnią gwarancję na swoje wyroby.

 

Przetwarzam...

Dodano do koszyka

Ilość: 0 Cena: 0 zł


Przejdź do kasy